CO MOŻE ZAJĄĆ KOMORNIK ?


 

Komornik może dokonywać egzekucji, czyli zajęcia ze wszystkiego, co posiada dłużnik - z nieruchomości (domy, mieszkania, działki); ruchomości z ograniczeniami gdzie zajęciu nie podlegają przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, w szczególności lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służąca podgrzewaniu przygotowywaniu posiłków, łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników oraz po jednym źródle oświetlenia na izbę, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju  oraz dochodów. Egzekucja odbywa się zgodzie z przepisami prawa - stosowne przepisy znajdują się w dziale V art. 829 i następne ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego.

 

TO WIERZYCIEL DECYDUJE, CO ZAJMIE KOMORNIK


 

Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. I to w granicach tych dwóch dokumentów powinien się poruszać. – Komornik jest związany treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela.

Oznacza to tyle, że to wierzyciel – w złożonym komornikowi wniosku – decyduje o sposobach egzekucji: czy należności mają być ściągnięte przez zajęcie pensji dłużnika czy z jego rachunków bankowych, udziałów, akcji, ruchomości, nieruchomości itd.